ČT24 - Těžba břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku

 

Obcím na Trutnovsku se nelíbí těžba břidlicového plynu ani průzkumné vrty

 
 

Trutnov - Radnice 31tisícového Trutnova je proti průzkumným vrtům a těžbě břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku. Hodlá proto využít všech dostupných možností, aby těžbě zabránila. Proti průzkumným vrtům se už dříve vyslovilo také vedení kraje, náchodská radnice a další obce. Ministerstvo životního prostředí už ale společnosti Basgas Energie Czech dalo k průzkumu souhlas.

Obcím na Trutnovsku se nelíbí těžba břidlicového plynu ani průzkumné vrty
Těžba břidlicového plynu
 

Těžaři plánují v následujících pěti letech průzkumné vrty na území o rozloze 777 kilometrů čtverečných od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku. Město Trutnov však ve věci průzkumu dalo ministerstvu životního prostředí nesouhlasné stanovisko a proti stanovení průzkumného území podalo rozklad. O dalším postupu rozhodne ministr životního prostředí. "Aktuálně připravujeme také stížnost na postup územního pracoviště ministerstva životního prostředí," uvedl starosta města Adamec Ivan Adamec (ODS). 

Podle něj je těžba plynu proti veřejnému zájmu, a samotný průzkum je tak zbytečný. "Trutnovsko se stále vyrovnává s ekologickými dopady hornické činnosti a na základě těchto zkušeností nemáme ani nejmenší zájem na tom, aby se zde cokoliv dalšího těžilo," uvedl Adamec. Připomněl, že v lokalitě se nacházejí významné zdroje pitné vody, které by mohla těžba ohrozit. Těžba by navíc probíhala v regionu s národním parkem, chráněnými krajinnými oblastmi a dalšími přírodně vzácnými místy.   

Úředníci třeba povolili průzkum i v CHKO Broumovsko, plyn se přitom těží z až dvoukilometrové hloubky za pomocí chemikálií. "Je možné obávat se znečištění zdrojů pitné vody, ale i povrchových vod právě těmi chemickými prostředky," varuje vedoucí CHKO Hana Heinzelová. Geolog Radko Tásler pak upozorňuje, že i samotný vrt, který bude dosahovat velkých hloubek, může ohrozit hydrogeologickou situaci ve svém okolí. Právě Tásler vedl ve stejné lokalitě průzkum v 80. letech: "Zjistilo se, že je to naprostý nesmysl. Té využitelné složky je tady tak málo, že to prostě nemá ekonomický význam." 

Někteří starostové si stěžují na postup ministerstva, rozhodnutí o povolení průzkumných vrtů jim prý přistálo v elektronické poště a nikdo s nimi nediskutoval. Obce proto podávají námitky, o kterých musí úředníci ve lhůtě 90 dní rozhodnout. Průzkum tedy nezačne dříve než na jaře.  

Druhým regionem v ČR, kde by mohl průzkum být, je oblast mezi Přerovem, Kopřivnicí a Vsetínem. Ložiska plynu v břidlicích tam chce prozkoumat britská firma Cuadrilla. I na Moravě se proti povolení průzkumu postavily některé obce.   

Plyn vytěžený z břidlic by mohl zčásti snížit současnou 98procentní závislost Česka na dovozu plynu a přispět ke snížení ceny pro koncové zákazníky. Výrazný rozvoj těžby plynu z břidlic zažívají v posledních deseti letech USA, na celkové těžbě se podílí již 20 procenty.

 
Video - Reportáž Václava Svobody
 
Kontakt na autora reportáže: vaclav.svoboda2@ceskatelevize.cz

 

Zdroj: ČT24

 

V roce 2023 nás podpořili:

Město Hronov

 

V roce 2022 nás podpořili:

Město Hronov, Albi

 

V roce 2021 nás podpořili:

Město Hronov, Albi

 

V roce 2020 nás podpořili:

Město Hronov, Albi, Umlauf

 

V roce 2019 nás podpořili:

Město Hronov, Albi, Umlauf, Wimex

 

V roce 2018 nás podpořili:

Albi, Město Hronov

 

V roce 2017 nás podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič, PINstudio Jan Záliš

 

V roce 2016 nás podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič

 

V roce 2015 nás podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Kadeřnictví Marcela Pavlíčková, Petr Čuhanič

 

V roce 2014 nás podpořili:

Město Hronov, Erika copy, Umlauf, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič, Kateřina Smutná

 

V roce 2013 nás podpořili:

Město Hronov, Fond T-Mobile, Bezedos, CES-EKO, Trees s.r.o., Proto.cz, s.r.o., Martin Dankanič, David Matyska, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič

 

V roce 2012 nás podpořili:

Město Hronov, Rivet Factory Česká republika s.r.o., Kateřina Smutná, Petr Čuhanič

 

Děkujeme za podporu.

 

 

Zbečník náš domov, z.s.

Zbečník 117
Hronov
549 31
+420 602 372 340 info.zbecnik@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode