Brigády u zrenovovaných křížků

V pondělí 17. října 2016 proběhla první brigáda našeho spolku u zrenovovaných křížků. Vyčistili jsme vnitřní oplocené plochy od trávy, odpadků a kamenů, zryli jsme půdu a k té jsme následně přidali zahradní substrát. Vně oplocení jsme kolem křížku u bývalé hasičské zbrojnice odstranili kameny, srovnali a vyplevali okolní terén. I na tuto plochu jsme přidali substrát a zaseli novou trávu.

Stejně jsme postupovali u kříže Nejsvětější trojice. Vnitřní plochu jsme zryli, vyplevali a připravili na sázení rostlin. Okolní plochu jsme vyčistili od kamenů a velkého plevele. Následovat totiž musí terénní úpravy, na které pouhé ruce nestačí a bude potřeba bagr se šikovným bagristou.

V následujících dnech nám pomohli Technické služby Hronov, kdy nejprve odvezli plevel a kamení a následně na přilehlé ploše zajistily posečení trávy.

Ve čtvrtek 20. října se manželé Mrázovi společně se zahradní architektkou paní Millerovou z Malých Svatoňovic pustili do sázení rostlin u obou křížků. Těmito pracemi bylo pro letošní rok upraveno a dokončeno okolí kříže u bývalé hasičské zbrojnice.   

Další, asi nejakčnější a nejviditelnější, brigádou byla ta v pondělí 24. října. To jsme měli naplánované terénní úpravy a sázení keřů u kříže Nejsvětější trojice. Bagr i šikovný bagrista úřadovali na ploše kolem kříže svaté trojice velmi obezřetně. Podmínky totiž byly hrozné, byla tma, vlezlá zima a pršelo. Do toho všeho na hlavní silnici a nečekaně i na vedlejší cestě byl zrovna provoz, jako na Václaváku. A aby toho nebylo málo, přilehlé parkoviště bylo plné aut. I přes všechny tyto nepříznivé podmínky se nakonec vše podařilo. Nadbytečná hlína v těsné blízkosti oplocení byla odebrána a přilehlý prostor zhruba zarovnán. Šeříky, které mají opticky oddělovat parkoviště od křížku, byly zasazeny. Doufáme, že se před zimou uchytí a přežijí do jara.

Ve středu 27. října manželé Mrázovi rozmístili kolem zasazených šeříků mulč a tímto pro letošní rok skončilo úsilí našeho spolku i u tohoto křížku. Na jaře vše doladíme, terén začistíme, zasejeme trávu a případně dosadíme rostliny a keře, které se nepřijaly.  

Závěrem bych za spolek Zbečník náš domov, z.s. chtěl poděkovat MěÚ Hronov, TS Hronov, Bezedosu, panu Josefu Miewaldovi, paní Jarmile Müllerové a hlavně manželům Mirce a Standovi Mrázovým.

Za ZND

Michal Lembej

 

Fotografie - Křížky před renovací - https://zbecnik.rajce.net/Zbecnicke_krizky_pred_renovaci_2011-2014

Fotografie - Přípravy pro sázení - https://zbecnik.rajce.net/2016_10_17_Krizky_pripravy_pro_sazeni

Fotografie - Sázení rostlin - https://zbecnik.rajce.net/2016_10_20_Krizky_sazeni_rostlin

 

Má li někdo fotografie těchto dvou křížků, ať už z jakékoliv doby, a bude mít zájem se zde o ně podělit s ostatními, napište prosím na mail: info.zbecnik@seznam.cz

 

 

V roce 2024 náš spolek podpořili:

Nadace Via, Město Hronov

 

 

V roce 2023 náš spolek podpořili:

Nadace Via, Město Hronov, Albi, GP BAU s.r.o., Umlauf

 

V roce 2022 náš spolek podpořili:

Město Hronov, Albi

 

V roce 2021 náš spolek podpořili:

Město Hronov, Albi

 

V roce 2020 náš spolek podpořili:

Město Hronov, Albi, Umlauf

 

V roce 2019 náš spolek podpořili:

Město Hronov, Albi, Umlauf, Wimex

 

V roce 2018 náš spolek podpořili:

Albi, Město Hronov

 

V roce 2017 náš spolek podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič, PINstudio Jan Záliš

 

V roce 2016 náš spolek podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič

 

V roce 2015 náš spolek podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Kadeřnictví Marcela Pavlíčková, Petr Čuhanič

 

V roce 2014 náš spolek podpořili:

Město Hronov, Erika copy, Umlauf, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič, Kateřina Smutná

 

V roce 2013 náš spolek podpořili:

Město Hronov, Fond T-Mobile, Bezedos, CES-EKO, Trees s.r.o., Proto.cz, s.r.o., Martin Dankanič, David Matyska, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič

 

V roce 2012 náš spolek podpořili:

Město Hronov, Rivet Factory Česká republika s.r.o., Kateřina Smutná, Petr Čuhanič

 

Děkujeme za podporu.

 

 

Zbečník náš domov, z.s.

Zbečník 117
Hronov
549 31
+420 602 372 340 info.zbecnik@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode