Pozorování hvězdné oblohy 2012 - ohlédnutí

 

V pátek 29.června 2012 se ve Zbečníku u pěchotního srubu T-S 5 „U křížku“ konalo Pozorování hvězdné oblohy, které pořádalo Zbečník náš domov, o.s. a Astronomický klub Police nad Metují.

Velkým hvězdářským dalekohledem o průměru objektivu 250 mm bylo nejprve možné pozorovat Slunce před jeho západem a sluneční skvrny pomocí speciálního slunečního filtru.

Čas mezi západem Slunce a prvním pozorování Měsíce na večerní obloze byl pro děti vyplněn ukázkou leteckých modelů na zemi i ve vzduchu s předvedením letecké akrobacie. Pro zájemce o vojenskou historii se konaly prohlídky pěchotního srubu T-S 5, kde pan Podzimek z Okrašlovacího Spolku Vojenské Historie Lomnice nad Popelkou přítomné ochotně seznámil se vznikem opevnění a jeho historií. Zlatým hřebem prohlídky byl příběh členů bombardéru B-17G a sbírka pozůstatků z tohoto bombardéru, který se u konce války zřítil nedaleko Lázní Bělohrad.

Po opečení vuřtů se uskutečnila vědomostní soutěž o ceny, kde děti odpovídaly na otázky pánů Vackových z Astronomického klubu Police nad Metují. Znalosti dětí v tomto oboru byly neskutečné a tak se po správné odpovědi mohly radovat z odměny. Tentokrát bylo připraveno i pár otázek pro dospělé na téma hvězdy. I zde po správné odpovědi následovala odměna v podobě malé drobnosti.    

S přibývajícím soumrakem už byl v neustálém obležení dalekohled úctyhodných rozměrů. Prvním pozorovaným objektem po setmění byl Měsíc krátce po první čtvrti a dále planeta Saturn s jeho prstencem a měsíc Titan, planeta Mars, dvojhvězda Alcor a Mizar v souhvězdí Velké medvědice, dvojhvězda Albireo v souhvězdí Labutě, planetární mlhovina M27 "Činka" v souhvězdí Labutě, planetární mlhovina M57 v souhvězdí Lyra, kulová hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkula. Ke každému pozorovanému objektu byl připraven odborný komentář.

Celkem se této akce zúčastnilo zhruba sedmdesát příznivců pozorování hvězdné oblohy. Věříme, že nikdo neodcházel zklamaný a akce se i díky krásnému slunečnému počasí vydařila.

Velké díky patří pánům Vackovým z Astronomického klubu Police nad Metují, panu Janu Řehůřkovi a kolegům modelářům, panu Miloši Podzimkovi, všem členům i nečlenům občanského sdružení, kteří se podíleli na přípravě akce, městu Hronov za sponzorování cen ve vědomostních soutěžích, a největší, speciální díky patří Lukáši Wihanovi, jednateli firmy Rivet Factory Česká republika s.r.o., bez jehož přispění by se tato akce jen stěží uskutečnila. 

 

Za Zbečník náš domov, o.s. sepsal Michal Lembej

 

Fotografie:

Pozorování hvězdné oblohy 4

Pozorování hvězdné oblohy 3

Pozorování hvězdné oblohy 2

Pozorování hvězdné oblohy

 

   Hvězdný test  (soubor: Hvězdný test.docx, velikost: 14,4 kB)

 

 

 

V roce 2023 nás podpořili:

Město Hronov

 

V roce 2022 nás podpořili:

Město Hronov, Albi

 

V roce 2021 nás podpořili:

Město Hronov, Albi

 

V roce 2020 nás podpořili:

Město Hronov, Albi, Umlauf

 

V roce 2019 nás podpořili:

Město Hronov, Albi, Umlauf, Wimex

 

V roce 2018 nás podpořili:

Albi, Město Hronov

 

V roce 2017 nás podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič, PINstudio Jan Záliš

 

V roce 2016 nás podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič

 

V roce 2015 nás podpořili:

Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Kadeřnictví Marcela Pavlíčková, Petr Čuhanič

 

V roce 2014 nás podpořili:

Město Hronov, Erika copy, Umlauf, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič, Kateřina Smutná

 

V roce 2013 nás podpořili:

Město Hronov, Fond T-Mobile, Bezedos, CES-EKO, Trees s.r.o., Proto.cz, s.r.o., Martin Dankanič, David Matyska, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič

 

V roce 2012 nás podpořili:

Město Hronov, Rivet Factory Česká republika s.r.o., Kateřina Smutná, Petr Čuhanič

 

Děkujeme za podporu.

 

 

Zbečník náš domov, z.s.

Zbečník 117
Hronov
549 31
+420 602 372 340 info.zbecnik@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode